Rýchly kontakt

0918 999 249

e-mail: cestovka@majo.sk

 


   

 

Sudán: modrý a biely Níl

/uploads/galleries/7407/cover_sudan.png Kráčame k pyramídam. Každý z Vás si vyberie tú svoju. To nikde inde na svete nemôžete mať. Vlastnú p Meroe - najviac pyramíd na svete, Luboš Fellner- BUBO Kmeň Mbororo - čarodejníci Sahelu. Foto: Ľ: Fellner Zhromaždenie dervišov nabité neuveriteľným mysticizmom. Ľuboš Fellner - BUBO Sudán je temperamentný, no s BUBO bezpečný. Ľuboš Fellner- BUBO Stred islamu a kresťanstva a afrického nespútaného temperamentu. Ľuboš Fellner- BUBO Výrobky, ktoré inde nenájdete. Aj krokodíl v BUBO Base campe na Dunajskej 31 je z Chartúmu. Archív- Momentka z púšte Bajúda. Sme vzácnosťou. Aj v Sudáne bolo BUBO dlho dlho pred ostatnými -máme tu kam Sudán - krajina s ohromnou históriou. Fotografia z národného múzea, ktoré navštívime. Ľuboš Fellner Prastaré pyramídy hlboko v púšti. Ľuboš Fellner- BUBO Martin Hlobeň a Ľuboš  Fellner v domorodom oblečení severného Sudánu Len tak na zemi. 2700 rokov staré sochy nedocenitelnej hodnoty. V Sudáne zažijete čo to znamená skut Katarakt na Níle. Počuli ste o Ťavie mäso Vás nebudeme nútiť jesť. Máme vlastného kuchára. No budeet mať možnosť ho ochutnať. S BUB Vegetík na trhu v Omdurmane. Zastavíme sa! Archív- BUBO Mestečko ktoré iní obchádzajú. No našimi džípami sa sem dostaneme. Ľuboš Fellner- BUBO Aj toto je Sudán. Krajina pre fotografov. Foto: Ľ. Fellner Naše autá na poslednej ceste Sudánom. Teraz spíme v núbijských domoch. Ľuboš Fellner- BUBO Povozíte sa na ťavách pomedzi pyramídy? Ľuboš Fellner- BUBO Celkový pohľad na Meroe pri západe slnka. Je to neuveriteľné. No pyramíd sa aj dotkneme. Posledne sm Tancujúca rodinka na okraji púšte na náboženskej púti.. Aj tu pri hrobke svätca sa zastavíme. Ľuboš Ľubo čičíka kozliatko. Sudán je tak zlatý. Prečo sa ho všetci boja? Archív Ľuboš Fellner Na trhu v Omdurmane na druhom brehu Nílu. Ľuboš Fellner- BUBO Sudán bol dlho kresťanský ako susedná Etiópia. To vie málokto. Lubos Fellner- BUBO Šplháme sa na vrchol pyramídy. V Egypte boli na vrchole Zikmund s HAnzelkom, ale des to už nejde. Mo Križujeme nezregulovaný Níl na feluke ako zo stredoveku. Toto je turistický ruch ako by mal vyzerať. Vnútro pyramíd a hrobiek a vy môžete fotiť. Prekrásne a keď rozumiete symbolom, tak fascinujúce. Mám Na dervišskej Stará Dongola, foto: Lubos Fellner- BUBO Martin na vrchole. Raritná fotografia, ktorú nemá nikto iný na svete! Foto: Lubos Fellner
Destinácia: Sudán
Kód zájazdu: 1128607
Cena od: 3 266 €
Príplatky od: 453 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

21.04.2022 9 dní First Minute 3 266 € +453 € odlet: Viedeň letecká
22.07.2022 9 dní First Minute 3 266 € +453 € odlet: Viedeň letecká
24.11.2022 9 dní First Minute 3 266 € +453 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Doprajte si štýlovú expedíciu starobylou Núbiou so znalcami. Ide o nádhernú cestu Saharou, po stopách čiernych faraónov, krížom cez nezregulovaný Níl. Uvidíte najviac pyramíd vo svojom živote. Bezpečnosť je pre prvoradá a aj tu vám garantujeme silné zážitky. Sudán má v západných médiách zlé meno, praktické skúsenosti a toho istého sudánskeho partnera už 11. rok. Vybavíme povolenia, dostaneme sa omnoho ďalej než iní a hlavne zažijete omnoho viac.

1. deň:
Odlet z civilizovanej Európy a prílet do Chartúmu, do hlavného mesta hyperexotického Sudánu. Na juhu vidieť úrodné sudánske savany, na severe je púšť, no my sme pristáli v exotickom Saheli. CK do Sudánu realizuje zájazdy od roku 2008 (viď príspevky na našom Fóre www.ck.sk/forum). V tej dobe bol Sudán najväčšou krajinou Afriky a necestoval sem prakticky nikto. Naša pionierska snaha sa vyplatila a teraz Vám ukážeme Sudán bezpečne, lacno a vy zažijete neuveriteľné dobrodružstvo.

2. deň:
Zobudili sme sa kúsok od sútoku Bieleho a Modrého Nílu, miesto, ktoré musí každý skutočný cestovateľ raz zažiť. Raňajky v našom hoteli, prechádzky v okolí a prvé exotické vnemy. Kým my si budeme užívať Chartúm, naše kontakty dokončia zdĺhavé registrácie a my tak nestratíme ani minútu času. Povolenia sa neustále menia a keď chceme vidieť, čo najviac, nevyhneme sa im. Máme know how a preto s nami viete ísť tam, kde sa mnohí nikdy nedostanú. Prehliadka hlavného mesta. Prekvapivé národné múzeum s objektmi Núbijskej histórie. Nádherné chrámy zachránené z vôd Násirovej priehrady sú pod ochranou UNESCO a v múzeu sú opäť postavené. Na vrchnom poschodí sú kresťanské fresky. Viete, že Sudán bol podobne ako susedná Etiópia kresťanskou krajinou? Etnografické múzeum nám pomôže ukázať si ďalšiu špecialitu tejto krajiny a to enormnú kmeňovú diverzitu. Práve kmene sú tým čo nás v CK roky fascinuje a mapujeme ich po celom kontinente. Kníh a celkovo informácii o Sudáne je málo a tieto múzea sú nutným vstup k pochopeniu unikátnych zážitkov, ktoré zažijeme neskôr. Prejdeme cez Biely Níl do mesta Omdurman. Toto je tá pravá exotika odlišná od Chartúmu, ktorý sa snaží vykročiť smerom k moderne. Omdurman je tradičný vo všetkých smeroch, takéto niečo ste nikdy v živote nevideli. Hrob Mahdího, Chalifov dom a trh na ktorom sa predávajú hadie kože, kože leoparda, krokodíla a slonovina. Nakúpite už tu prvé suveníry? Večer v Chartúme.

3. deň:
Skoro ráno po raňajkách v našom hoteli nasadáme do našich terénnych aut a vyrážame na exotickú cestu, ktorú zažije minimum ľudí. Cestou si nakúpime ovocie, posedíme na čaji a obed strávime v miestnom, typickom podniku, kde budeme prekvapení akú ma Sudán chutnú stranu. STARÁ DONGOLA: tu bolo kresťanské hlavné mesto kráľovstva Makuria. Je tu nádherne, palmové háje, nezregulovaný Níl a naokolo nás ani živej duše. Granitové stĺpy kostolov vyrastajúce z piesku, najstaršia mešita a exotické pohrebisko. Starou kompou sa z rozprávkovej oázy prepravíme cez Níl ako za starých čias a smerujeme na sever do Kermy. KERMA je tu vyše 5800 rokov. Dnes si povieme o tajomnom Saheli a tajomnej Núbii. Ubytujeme sa v tradičnom núbijskom dome a s domorodým sprievodcom začíname spoznávať Núbijskú kultúru do väčšej hĺbky. Vstup na archeologické miesto plné ruín a na vrchol zaujímavej diffufy v cene.

4. deň:
TOMBUS: je od Kermy 25 kilometrov a keď nemáte vlastnú expedičnú dopravu, nikdy ho neuvidíte. Obrovská granitová socha venovaná “čiernemu faraónovi” Taharqovi tu leží 2700 rokov pohodená iba tak. Pohľadáme nádherné, egyptské hieroglyfy na kameni v oáze a vysvetlíme si, prečo je práve tento kameň tak dôležitý. Počuli ste už o nílskych kataraktoch? Dnes jeden z nich uvidíte na vlastné oči. Čo sú to tie katarakty? Sediac na vyhliadke nad tretím z nich všetko pekne pochopíte. Poznáme miesto, odkiaľ sa dá nafotiť najlepšie (domorodci ho nepoznajú lebo nefotia). Naobedujeme sa v domorodej čajovni. Opäť prekročíme Níl na západný breh, sýtozelené datlové palmy a úrodné polia končia ako sekom mačety a bez akéhokoľvek prechodu začínajú piesky a my ďalej ideme púšťou. Maximálne exotický úsek, ktorým mierime do srdca Núbie. Zažijeme karavánu tiav ako za starých čias? Pri studni najprv pijú ťavy, potom ovce, potom muži a ženy a deti pijú nakoniec, takto to nariaďuje zákon Sahary. Ubytovanie v núbijskom dome v Solebe.

5. deň:
SOLEB: skoro ráno za najlepšieho svetla navštívime egyptský chrám venovaný bohovi Amonovi, postavený faraónom Amenhotepom. Nafotíme nádherné fotografie, veď tu nikdy neprší. Takto nejako musel vyzerať Karnak kedysi, keď ho ešte nepoznali davy turistov. Tu sme stále sami!. Ďalší exotický chrám venovaný krásnej kráľovnej Tiyi je cestovateľskou pikoškou. Spolu sa v Sedeinge nachádza 35 pyramíd, niektoré s kruhovou podstavou, čo je značne atypické. Ako ďalšiu novinku sme v roku 2018 pridali aj plavbu na ostrov Sai. Úžasné výhľady na nezregulovanom Níle a neznáme pamiatky prastarej histórie. Sme v “zemi papyrusu”, ostrov má 50km2 a jeho obyvatelia tisícročia vzdorovali sile faraónov. Napokon sa tu odohrali takmer všetky epizódy sudánskej histórie a pripomína tak hrubú knihu dejín. Sai je aj o našom objavovaní, hoci máme so sebou sprievodcu. Takéto miesto ste ešte nezažili a už zrejme inde ani nezažijete. Na zemi sa povaľujú stovky, tisíce črepov starých pár tisíc rokov, vedľa nich zbadáte kamenný reliéf s krížom zo stredovekej Núbie a o ten sa opiera kameň posiaty egyptskými hieroglyfmi. Šialené. Stále tu piesok ukrýva veľa tajomstiev. Zakopnete o niečo práve vy? Vrátime sa do našej loďky, užijeme si plavbu Nílom. Na brehu preskočíme do našich džípov a ideme do nášho núbijského domu, kde pri dúškoch čaju nebudete veriť, tomu čo ste zažili a videli..

6. deň:
KARIMA bola centrum kultúry Napata (900 -270 pr.Kr.) a fascinujúce centrum 25. egyptskej dynastie. Dnes vedie cez vyprahnutú púšť Bayuda kvalitná, moderná cesta, no kedysi išlo o expedičný prechod. Aj v krajine akou je Sudán sa veci menia. Pod posvätným vrcholom Jebel Barkal (UNESCO) objavíme egyptský chrám bohyne Mut s nádhernými freskami, ktoré budú len pre nás a neobídeme ani Amonov chrám. Naše prvé krásne a fotogenické pyramídy sú len pár stoviek metrov odtiaľto. Neodoláme im. Na pohrebisku El Kurru sa pozrieme do unikátnej kráľovskej hrobky. Poznáme Núbijca, ktorý nám hrobku otvorí a my vstúpime do tajomného podzemia ako starí objavitelia. Toto nezažijete ani v Egypte! Videli ste už na vlastné oči skamenený strom? Áno? A čo poviete rovno na skamenený les? Presne toto sme pre vás pripravili. Západ slnka si vychutnáme na pahorku Jebel Barkal a budeme sledovať ako núbijské slnko pomaličky zapadá za krásne pyramídy. Toto sú momenty, na ktoré sa nezabúda. Dáte si večer čaj na živom námestí v Karime? Noc v núbijskom dome.

7. deň:
Dnes uvidíte svoje najkrajšie pyramídy v živote. Najviac pyramíd totižto nie je v Egypte ale tu v Sudáne na hornom toku Nílu. NURI je nádherné. V piesku sú iba vaše stopy a pred vami pyramídy, ktoré ešte nikto nerekonštruoval a pôsobia preto romanticky a pravdivo. Už sa nám síce nepodarí vystúpiť na vrchol ako to urobila výprava Luboša Fellnera v roku 2008, ale aj tak na tomto mieste stojíte dlho pred ostatnými turistami. CK bolo prvé na mnohých miestach sveta, napríklad v Barme či na Kube a teraz ide o krajiny s miliónmi turistov. Toto isté sa stane so Sudánom. V roku 2019 však zažijete ešte unikát. Pri výbornom svetle nafotíte nádherné pyramídy. Tieto fotografie budú mať neskôr veľkú cenu. Potom sa presunieme ďalej na juhovýchod cez púšť Bayuda. MEROE a jeho ruiny kráľovského mesta a stovky pyramíd si vychutnáme a vydržíme až po západ slnka. Každý si tu nájde svoju pyramídu s ktorou budete úplne samy. Popremýšľate o svojom živote, nesmrteľnosti chrústa –v tomto prípade hovnivála, ktorý si tu po piesku váľa svoju guľôčku. Nasadneme na ťavy a aspoň na chvíľku sa oddáme pocitu, aký tu v Núbii poznali obchodníci, vodiči karaván či zabudnutí cestovatelia. Takýchto miest je na svete už málo.

8. deň:
Ráno sa ešte vrátime k pyramídam v Meroe. Iné sú večer pri západe slnka, iné ráno osvetlené rannými lúčmi. Už máte desiatky fotografií, no nebudete vedieť prestať cvakať, pretože každý krok v piesku je unikátom. Toto miesto je ako stvorené na lovenie zážitkov. Posledné panorámy, posedenie v tieni pyramíd a môžeme vyraziť na cestu do málo známeho chrámového miesta MUSAWWARAT (UNESCO). Ideme 90 kilometrov po asfalte a potom ďalších 40 kilometrov mimo neho prázdnou krajinou. Meroitický komplex je z iného súdku než pyramídy. Išlo o najväčšiu stavbu aká kedy bola v Núbii skonštruovaná. Zastavíme sa aj pri Levom chráme s reliéfmi. Ďalších 20km k NAQA (UNESCO) s chrámom s najkrajšími reliéfmi Sudánu. Rimania sa pri pohľade na Naqu červenali a áno rímsky vplyv tu jednoznačne vidieť. Dosť bolo pamiatok, jazda k sútoku Nílu späť do civilizácie hlavného mesta. Posledná sudánska večera, posledné suveníry a cesta na letisko. Odlet zo stredoveku späť na civilizované Slovensko kde si budeme vážiť vlastnú posteľ, pitnú vodu z vodovodného kohútika. No v srdci budeme mať zážitky, na ktoré budeme spomínať celý život

9. deň:
Prílet domov a zdieľanie fantastických zážitkov s rodinou a priateľmi.

Sme členom

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,31 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,52 HRK
Turecká lira  EUR 15,42 TRY
Americký dolar  EUR 1,13 USD

Zobraziť všetky »

Booking