Rýchly kontakt

0918 999 249

e-mail: cestovka@majo.sk

 


   

 

Severská Odyssea - tri arktické klenoty

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1256163
Cena od: 14 369 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

08.08.2023 16 dní First Minute 14 369 € +0 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program

1: PRAHA (VIEDEŇ) - OSLO
Zraz na letisku v Prahe je obligátnym zahájením každej našej výpravy, na ktorú sa vydávame. Nasleduje odlet do Osla a transfer do hotela. Po ubytovaní sa vydáme na prvé zoznámenie sa s mestom a na prechádzku parkom Frogner so sochami Gustava Vigelanda, mimo iného tvorcu medaile Nobelovej ceny mieru. Pokiaľ čas dovolí, môžu záujemci navštíviť tiež Muchovo múzeum.

2: OSLO - PRECHLIADKA MESTA
Dnes sa po raňajkách vydáme na prehliadku nórskej metropole. Historické pamiatky zahŕňajú parlament, kráľovský palác, starú radnicu či pevnosť Akershus. V úzadí však nezostáva ani moderná architektúra, či je to budova už známeho Muchovho múzea, strohá budova nového Národného múzea alebo nápaditá ikona nábrežia Osla - budova opery. Poobede navštívime múzeum Fram. Na tomto plavidle sa vydal v roku 1893 Nansen na sever, aby sa pokúsil dosiahnuť severný pól. Život polárnika je tu veľmi pôsobivo priblížený zo všetkých možných uhlov.

3: OSLO - LONGYERBYEN - NALODENIE
Dnes nás čaká prelet do mesta Longyearbyen, správneho mesta špicbergov a východiskového bodu našej arktickej expedície! Po prílete z Osla do Longyearbyen transfer na mólo, kde nás srdečne privíta posádka luxusnej expedičnej lode M/V Sea Spirit. Po ubytovaní vo vkusne zariadených suitách pôjdeme na orientačnú prehliadku lode a následne sa už pomaly rozbehne program hlavnej časti našej cesty - príde na predstavenie najdôležitejších členov posádky. Po uvítacej večeri vyjdeme na vonkajšiu palubu a vstrebáme plnými dúškami prvé dojmy. V danú chvíľu budeme plávať cez Isfjord a obdivovať strmé vrcholy pobrežných hôr alebo vyzerať, či nás nesprevádzajú veľryby.

4 - 5: ZÁPADNÉ ŠPICBERGY - NY ALESUND
Prebúdzame sa do prvého rána v takzvanej Vysokej Arktíde, kde platí poriadok a pravidlá, ktoré si určuje len matka príroda. Pod vedením skúseného lodivoda zamierime do severozápadnej časti súostrovia, kde je možné zazrieť tie najpôsobivejšie scenérie. Hlboko zaseknuté fjordy lemované ostrými snehom postriebrenými vrcholmi hôr, masívnymi ľadovcami, z ktorých sa akoby mimochodom oddeľujú obrovské kusy ľadu padajúce hrmotne a nezadržateľne do tyrkysových vôd fjordu. Kvitnúca tundra na vrchole leta hostí na svojich pláňach soby, hravé polárne líšky a hojne tu nájdete tiež kráľa Arktídy - ľadové medvede. Neúnavne mierime do najsevernejšej obce na svete. Ny Alesund je bývalé banícke mestečko. Svojho času tvorilo často východiskový bod pre meranie vodivosti vzduchu, ktorý zostrojil český fyzik František Běhounek zúčastňujúci sa pozemnej výpravy priamo na Špicbergoch. I dnes je Ny Alesund základňou pre mnohé vedecké výskumy a expedície.

6 - 7: NAPRIEČ GRÓNSKYM MOROM
Zo Špicbergov sa vydáme juhozápadným smerom cez Grónske more. V týchto najsevernejších zemepisných šírkach je možné naraziť na morský ľad kedykoľvek počas roka. Buďme pripravení kedykoľvek vyjsť na palubu, častým sprievodom nám totiž veľmi pravdepodobne budú početné druhy veľrýb, tuleňov a ďalších obyvateľov tunajších vôd. Plavbu je možné samozrejme využiť na relax, avšak na lodi nás čaká tiež bohatý prednáškový program.

8 - 13: VÝCHODNÉ GRÓNSKO - FJORDY FRANCZ JOSEPH A KONG OSCAR - SCORESBY SUND
Grónska zem nás privíta náručou spletitých fjordov Franz Josef a Kong Oscar, ktoré sú súčasťou Národného parku Severovýchodné Grónsko, najväčšieho národného parku na svete s rozlohou dvanásť násobku Českej republiky. Dojem diela besného cukrára tu budú krása obnaženej horskej kôry. Jej jednotlivé vrstvy na niektorých miestach pripomínajú vrstvy lákavej torty. Húževnatí mlčanliví strážcovia tejto nádhery sú všadeprítomné icebergy. Ich rozmanité tvary a slnečné lúče vytvárajú nenapodobiteľné odtiene modrej a príležitosti pre jedinečné fotografie. Pestrofarebná pobrežná tundra je rajom pre pasúce sa pižmone a polárne zajace. Prekvapivým zistením je príjemná pešia turistika v tejto oblasti. Uvidíme, či budeme môcť podniknúť krátky výšľap pobrežnou krajinou. Zaujímavé motívy ponúkajú tiež prastaré sídla ľudu Thule a Inuitov. Ľudské osídlenie tu bolo a je veľmi riedke, siaha však veľmi ďaleko do minulosti, pričom sa v mnohom spôsob života za dlhé storočia príliš nezmenil. Príležitosť overiť túto skutočnosť ponúkajú návštevy archeologických pamiatok, traperských chatiek, a tiež osady Ittoqqortoormiit - jediného trvale osídleného miesta v tejto oblasti. Z "trojmestia" Ittoqqortoormmiit - Itterajivit - Uunarteq" vyplávame do vôd do najväčšieho fjordu planéty, Scoresby Sund. Jeho úchvatné scenérie sú zároveň našou rozlúčkou s Grónskom, pretože potom opäť naberáme kurz na juh. Kto vie, pri troche šťastia uvidíme i aurora borealis - polárnu žiaru.

14: DÁNSKY PRIELIV
Dávam zbohom Grónsku a plávame Dánskym prielivom k Islandu. Cestou prekročíme polárny kruh a tento moment ešte zaznamenáme. Omnoho viac však prekvapí, že práve v týchto miestach sa nachádza najväčší vodopád na planéte Zem. Nášmu zraku však zostane skrytý, i keď je asi 160 km široký, pretože hrana prepadu sa nachádza pod hladinou mora. Vďaka rozdielom v salinite, a teda hustote vody, a rozdielom v jej teplote rôznych prúdov, výškový rozdiel hrany prepadu a dna sa odhaduje na 3.500 m.

15: REGIÓN ZÁPADNÉ FJORDY - ISLAND
Príjemným rozlúčením sa s expedíciou do Vysokej Arktídy bude deň strávený v rozprávkovo krásnom islandskom regióne Vestfir?ir(Západné fjordy). Svieža zelená farba trávnatého porastu, ostro rezané pobrežné skaliská a húfy ustaraných mnišíkov ako by nás už vyzerali.

16: REYKJAVÍK - PRAHA (VIEDEŇ)
Po raňajkách sa v Reykjavíku rozlúčime s posádkou. Nasleduje transfer na letisko, odkiaľ plní zážitkov odlietame do Prahy (Viedne). Prílet do Prahy/ Viedne (podľa letového poriadku v neskorých nočných hodinách), koniec programu.

NA TENTO ZÁJAZD SA NEVZŤAHUJÚ ŽIADNE ZĽAVY.

Cena zahrnuje:
českého sprievodcu
leteckú dopravu Praha – Oslo – Longyearbyen – Reykjavík – Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
2 x ubytovanie v Osle v hoteli 4* s raňajkam
13 x ubytovanie na lodi v kajute podľa výberu na lodi Sea Spirit
plnú penziu, čaj, kávu, kakao a vodu po celý deň počas dní na lodi
program v Osle a počas expedičnej plavby
všetky výlety na pevninu, výlety člnmi zodiac
skúseného arktického sprievodcu, ktorý povedie prednášky a výlety
zapožičanie vodotesnej expedičnej obuvi
nepromokavú expedičnú bundu (zostane účastníkom)
podrobné informačné materiály pred odletem
digitálny expedičný denník a fotoalbum
transfery
Wi-Fi pripojenie na internet na lodi

Cena nezahrnuje:
cestovné poistenie (musí zahŕňať aj evakuáciu s minimálnym krytím 200.000 USD (povinné)
prepitné a fakultatívne aktivity

Krajiny

Zobraziť všetky »

Sme členom

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 23,66 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 20,72 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »

Booking